Proč už neinvestuji na Zonky

Na Zonky jsem začínal s investicí ještě když se ve velkém kupčilo s pozvánkami na webtrhu. Tenkrát cena dosahovala na „černém trhu“ i tisící korunových částek, ale mně se podařilo získat  ji zdarma.

Doba to tenkrát byla výborná, komunita si pomáhala a dokázala vás strhnout. Výborným tahem bylo do čistě technologické firmy najmout „netechnického“ člověka. Lucie Tvarůžková totiž šla doslova s kůží na trh a spojila svoje jméno s celou firmou. Profesí novinářka totiž neřešila technikálie, ale lidsky se bavila s lidmi a zkrátka komunikovala lidsky.

V takovém prostředí se velmi snadno odpouštělo, že spousta věcí chybí. Například jste vůbec nevěděli jestli platforma nekrachuje? Přibývají půjčky, půjčuje se novým lidem, nezačíná Zonky půjčovat rizikovějším lidem? Na tohle všechno potřebujete nějakou statistiku a tak jsem nelenil a jednu takovou udělal na zvonkohra.info.

Hezky zde bylo vidět vše co jsem potřeboval. Tedy po pravdě řečeno byl to trošku vedlejší efekt jiné chybějící věci. Do výnosu z investování totiž započítávám i svůj čas a absence robota, který posílal peníze za mne mne donutila jednoho postavit. Když už jsme data měl u sebe na serveru, tak jsem je jen dal do grafu a dal je komunitě.

Lucie tehdy slabiny otevřeně komunikovala (jen tak vás totiž konkurence nemůže pomlouvat) a tak jsem se dostal i do newsletteru.

Ale teď už konečně k tomu, proč na Zonky už nejsem aktivním investorem.

Výnosy jsou slabé a čas stojí peníze

jak už jsme psal, Zonky neumí automatické investice. Napsat si robota, který to uměl nebyl problém, ale to se zase nelíbilo lidem. Roboti sebrali všechny půjčky během vteřin a na obyčejné lidi se nedostalo. Bohužel se neřešila příčina problému, tedy že je na investory málo půjček, ale rovnou se řešila příčina. Zavedla se captcha a znemožnilo se automaticky investovat.

Pokud jsem si spočítal čas, který bych musel jednotlivé investic věnovat a obecně nižší úroky, tak bych toho moc nevydělal. Čistě pragmatické rozhodnutí bylo hledat alternativu. Tu jsem našel rychle a tak jsem veškeré své plánované investice nalil rovnou do Mintosu. Vyšší výnosy, autoinvest tehdy jasně hovořili pro ně.

Emoce se neudržely

I když základním pravidlem investování je omezit své emoce, nejde to vždy. Už od začátku jsem do Zonky neposlal žádné velké peníze, protože jsem si je chtěl nejdříve oťukat. Byl to startup a nebylo jasné kam bude směřovat. Navíc vlastnictví PPF se později ukázalo jako ne úplně šťastné. Na začátku totiž PPF vystupovalo jako institucionální investor, tedy kupovali nelikvidní úvěry. pokud někdo dostal dobrý úrok a velkou částku, nebyl pro investory zajímavý. Tehdy nastoupilo PPF a zbylou částku zainvestovali ze svého. Proti tomu se asi nedá nic namítat, ale já měl bohužel statistiky.

Pro všechny investory platili stejné pravidla, ale ne pro PPF. Maximální výše investice do půjčky totiž mohla být jen 5000,- Kč. Mnohdy chyběly statisíce a PPF je doinvestovalo. Proti tomu nemohl nikdo nic říct. Potíž byla v tom, že na tržišti byl nedostatek půjček. Zakázali se roboti, ale do těch nejlepší jako první vstoupilo PPF a nakoupilo za mnohonásobek maximálního limitu. Tedy porušovali svoje vlastní pravidla.

Proto jsem udělal čistě emoční rozhodnutí a přestal investovat. Je mi líto, ale nemůžu věřit platformě, která porušuje své vlastní pravidla. Co se stane až půjde do tuhého? Jak jim můžu věřit, že se nezachovají nefér?

Bohužel s odstupem času moje pochyby spíš narůstají, než opačně. Když se podíváte na statistiky ze serveru donky (moje už neaktualizuji), tak vidíte, že podíl toho, co investuje PPF je čím dál větší.

Co závěrem?

Pro mne je z toho všeho jasné jedno ponaučení. je skvělé komunikovat technologie lidským způsobem. Dát tomu tvář a jméno. Ale pokud takovou strategii nastavíte, dodržujte ji. Věřím, že vše se dalo logicky a postupně vysvětlovat. Strategie se může časem měnit, ale pokud začnete jako startup a stavíte na komunitě, neměli byste se k ní otočit zády hned jak se začne dařit.

V každém případě Zonky patří dík za osvětu kterou do Čech přinesla. Lidé se zase dozvěděli víc o sdílené ekonomice a možná se jí řada lidí přestala bát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *